Де нас знайти

Звернення православної громади села про "письмове погодження для передачі храму"

Нещодавно до нас звернулися «прихожани Свято-Георгіївського храму УПЦ с. Підвиноградів» у особі голови парафіяльної ради П.П. Вантюха, із зверненням про «письмове погодження для передачі храму, який знаходиться за адресою: вул. Миру, 43, с. Підвиноградів, у власність православній громаді села». Даємо можливість ознайомитись нашим читачам і жителям села із змістом цього листа, а також із листом-відповіді нашої церковної ради (засідання-14.02.2016), яке відображає позицію і думку цілої  греко-католицької громади св. великомуч. Георгія Побідоносця (на основі проведеного референдуму-21.02.2016 серед вірян).

 Scan 20160301 inet

Лист-відповідь греко-католицької громади

св. великомуч. Георгія Побідоносця

 

Свято-Георгіївській Православній громаді,

с.Підвиноградів, Виноградівського району, Закарпатської області 

Слава Ісусу Христу !

         Розглянувши Ваше звернення щодо письмового погодження на передачу храму у с.Підвиноградів за адресою: вул.Миру, №43, яким ви апріорі підтверджуєте юридичну власність греко-католицької громади с.Підвиноградів на будівлю церковної споруди  (вул.Миру, №43), доводимо до відома:

         Греко-католицька парохія в с.Підвиноградів була заснована у 1693 році[1]. Згідно історичних відомостей тавідповідно до архівної довідки, виданої Державним архівом Закарпатської області (від 24.09.1990 року №22-Тем),у 1908 році у селі за віросповіданням проживало греко-католиків – 944 осіб, православних - 0 осіб. Греко-католицький храм (с.Підвиноградів, вул.Миру, №43) побудований в 1913 році у честь Святого Георгія Побідоносця2. В ньому проводили богослужіння та відповідно обслуговували греко-католицьку громаду наступні священники  о.Андрій Камінський (1913-1917), о.Георгій Кадар (1918-1924), о.Юлій Прібич (1924-1934), о.Микола Зомборі (1934-1949).

         Уже на початку 1949 року по всій Україні розпочалося відкрите гоніння та переслідування радянською владою Греко-Католицької Церкви, а 21 січня 1950 року о. М.Зомборі за непохитну віру Католицькій Церкві заарештовано і засуджено на 25 років позбавлення волі; греко-католицький храм був насильно відібраний на користь Радянської держави, після чого за мовчазною згодою тодішньої влади наданий для проведення богослужінь православній громаді с.Підвиноградів.

Уже із самого початку незалежності України, з метою відновлення історичної справедливості перед Церквами та релігійними організаціями, зокрема повернення їм колишнього церковного майна, в свій час експропрійованого радянською владою, було прийнято ряд нормативно-правових актів. Вже починаючи з 1991 р., тобто з моменту прийняття Закону України „Про свободу совісті та релігійні організації”, Українська держава намагалася розв’язати зазначену проблему. Так, стаття 17 Закону передбачає: „Культові будівлі і майно, які становлять державну власність, передаються організаціями, на балансі яких вони знаходяться, у безоплатне користування або повертаються у власність релігійних організацій безоплатно за рішеннями обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій …”.Крім зазначеного Закону України вищезгаданому питанню було присвячено кілька актів Президентів України, а саме: указ Президента України від 04 березня 1992 року №125 „Про заходи щодо повернення релігійним організаціям культового майна”; розпорядження Президента України від 22 червня 1994 року № 53/94-рп „Про повернення релігійним організаціям культового майна”.

Згідно рішення Закарпатської обласної ради народних депутатів Закарпатського облвиконкому від 02 березня 1992 року №49 року вирішено церковну споруду в с.Підвиноградів передати для спільного користування греко-католицької та православної громад с.Підвиноградів, однак дане рішення виконане не було, і тоді Закарпатська обласна державна адміністрація (клопотання від 02 грудня 1992 року №06-12/917) та Виноградівська районна державна адміністрація (клопотання від 24 листопада 1992 року №01-02/268)  звернулася до Виноградівського районного суду, який зобов’язав православну громаду с.Підвиноградів добровільно передати церковну споруду (греко-католицький храм) у с.Підвиноградів за адресою: вул.Миру, №43 греко-католицькій громаді даного населеного пункту у строк до 24 грудня 1992 року (попередження Виноградівського райсуду від 15.12.1992 року №2) - рішення суду не виконано та являється чинним і по нинішній день.

        Після легалізації Греко-Католицької Церкви 20 листопада 1989 року, греко-католицька громада с.Підвиноградів почала проводити відкриті богослужіння. Оскільки храм був відібраний, а православна громада відмовилася від проведення почергових богослужінь, греко-католицька громада була вимушена проводити богослужіння у дворах окремих вірників, після чого – у приміщенні фари греко-католицької громади аж до 6 травня 2015 року, коли з Божої милості відбулося освячення нового греко-католицького храму у честь святого Георгія Побідоносця.

Протягом будівництва храму греко-католицька громада неодноразово зверталася в усній та письмовій формі (напр., лист від 10 листопада 2009 року №10) до православної громади із проханням у допомозі будівництва, однак так і не отримала бажаної підтримки; при цьому варто відмітити добру волю окремих вірників, які не залишилися байдужими та надавали посильну фінансову допомогу на будівництво храму (пожертви, подяка за коляду, тощо).

Слід тут згадати і те, що у 2012 році без згоди греко-католицької громади села на будівлі греко-католицького храму (с.Підвиноградів, вул.Миру, №43),  були замінені автентичні хрести, що завдало не тільки непоправну шкоду архітектурному стилю храму, але і образило релігійні почуття багатьох вірників населеного пункту. На прохання повернути їх законним власникам на збереження, була отримана відповідь з уст настоятеля православного храму відмовою.

         Сьогодні у такий складний для України час, коли ведеться неоголошена війна Росії проти нас і здійснюються намагання рукою Москви розколоти її вірних людей як у політичному, так і в релігійному контексті, у цьому часі приготування до початку Великого посту, ми як християни бажаємо всіляко уникнути розбрату та можливого конфлікту, але практикуючи Христове прощення, у той самий час не маємо права поступити проти власної совісті та всупереч справедливості по відношенню до наших предків.

Враховуючи рішення церковної ради (протокол №2/16, від 14 лютого 2016 року), рішення референдуму (протокол №4/16, від 21 лютого 2016 року),  греко-католицька громада с.Підвиноградів прийняла рішення - ВІДМОВИТИ в передачі греко-католицького храму у с.Підвиноградів (вул.Миру, №43) у власність православній громаді с.Підвиноградів.

Адміністратор парафії,

голова церковної ради:                                                                                      

/о. прот. Роман ВАСИЛИНКА/

Голова церковної громади:                                                                                          

/Михайло ПОГОРІЛЯК/

Члени церковної ради:

Куратор:                                                                                                                           

/Володимир БІЛАК/

Куратор:                                                                                                                              

/Віктор МАРУШКА/

/Микола ЛЕМАК/

/Іван ДАНКО/

/Володимир МАСЮК/

/Мирон МИГАЛЕГА/

/Михайло ЛАВРИШИН/

/Михайло ВАШКЕБА/


[1]Schematismus  cleri graeci ritus catholicоrum dioecesis Munkacsiensis ad anum domini 1915, p.140.

2 Там же. Михайло СИРОХМАН, Церкви України. Закарпаття.- Львів 2000.- С.369.

 

 

© 2014 - 2018. Парафія св. Георгія Побідоносця Мукачівської греко-католицької єпархії.
Україна, 90325, с. Підвиноградів, Виноградівського району, Закарпатська обл., вул. Незалежності, 4.
Банківські реквізити: «ПриватБанк», МФО 312378, номер гривневого рахунку: 26001053919882.