1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Московський Патріархат визнав битви на Україні «Святою Війною»?

Чи війна за поневолення України має релігійний характер? Багато вказує на те, що на думку Російської Православної Церкви і її патріарха Кіріла - саме так. Її можна визнати «святою війною».

Таке сформулювання не вживається прямо у висловленнях патріарха, але у них є такі окреслення, які важко інтерпретувати інакше, ніж спроби оправдання і усправедливлення нападу Росії на суверенну українську державу. Ці висловлювання є також доказом того, що антикатолицька і антиунітська одержимість російського православ’я ніколи не переставала існувати, і що для Української Греко-католицької Церкви і її вірних вторгнення Росії на терени її діяльності може бути насправді небезпечним.

 Перш за все, це видно у посланні, скерованому до єрархів локальних Православних Церков на світі, яке написав Патріарх Кіріл. 14 серпня воно появилось на інтернет-сторінках московського патріархату, і хоч блискавично звідти зникло, його і надалі можна знайти на сторінках хоч би митрополита Іларіона. Цей документ містить повністю чітко виражене припущення, що конфлікт на Україні має «релігійно тло», а таку мову Церква використовує для того, щоб узаконити і сакралізувати війну, визнаючи її не лише справедливою війною, але навіть релігійною.

«Ми не можемо не бачити того, що конфлікт на Україні має однозначно релігійний характер. Уніати і схизматики, які до них прилучились, стараються подолати канонічне православ’я на Україні. Від початку воєнних дій уніати і схизматики, вхопивши до рук зброю, під видом антитерористичної операції почали реалізовувати агресію проти духовенства канонічної Української Православної Церкви на сході країни» - написав Патріарх. А якщо так подивитись на цю проблему, то очевидно немає іншого виходу, як підтримування канонічного (тобто московського) православ’я на Україні відділами командосів, найманцями і транспортом зі зброєю. Терористи ж, які борються з легальною владою, можуть бути визнаними борцями за віру.

Так далеко,треба визнати, патріарх не заходить. Але його слова показують, що при відбудові імперії Путін використовуватиме також релігійні аргументи, а Російська Православна Церква визнала, що на такій «симфонії» може тільки виграти. Така постава, як патріарха, так і його співпрацівників, показує ж, що на екуменічну співпрацю, на спільне голошення етичного виміру християнства з російським православ’ям нема і не може бути місця. У цьому питанні я глибоко помилявся, коли боронив спільну заяву польських і російських єпископів, визнаючи її важливим елементом спільного свідчення. Такої спільності немає, бо саме існування Української Православної Церкви для Москви є спірним питанням, мало того, вона ще і використовує свій релігійний авторитет для підтримування війни. А це незмірно утруднює, щоб не сказати унеможливлює, діалог з нею. Варто б, щоб це помітила і Апостольська Столиця.

Томаш П. Терілковскі, головний редактор порталу Fronda.pl  

Взято з інтернет-ресурсу: http://catholicnews.org.ua/

Галерея